Dymek (komiks)


Dymek (komiks) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania 3 rodzaje dymków komiksowych

W komiksie dymek (czasem nieprecyzyjnie nazywany chmurką) jest polem, w którym umieszczany jest tekst wypowiadany przez bohaterów lub ich myśli. Dymek pozycjonowany jest tak, aby końcówką wskazywać na mówiącą postać, najczęściej ma kształt owalny, przypomina balon, stąd jego angielska nazwa – speech balloon (pol. balonik mowy).

W zależności od kształtu dymku może przedstawiać różne rodzaje wypowiedzi. Dymek owalny lub okrągły stosuje się do wypowiedzi zwyczajnych. Dymki kanciaste, przypominające gwiazdę, oznaczają krzyk, gniew lub wyrażają emocje. Dymek przypominający znaki dymne oznacza myśl, niewypowiedzianą na głos. Dymek nieregularny może oznaczać, iż postać ma trudności z mówieniem.

W przypadkach niektórych komiksów kształt dymku (a także użyta czcionka lub kolor tekstu) może być przypisany do postaci (np. seria Sandman, gdzie tytułowy bohater może być po tym właśnie rozpoznany przez czytelnika).

Jeśli w danej klatce komiksu występuje tylko jeden mówca lub też tekst jest monologiem wewnętrznym można zrezygnować z użycia końcówki wskazującej mówcę.

Na podstawie artykułu: "Dymek (komiks)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy