Borowik usiatkowany


Borowik usiatkowany w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Charakterystyczne usiatkowanie trzonu Młody owocnik

Borowik usiatkowany (Boletus reticulatus Schaeff.) – gatunek grzybów z rodziny borowikowatych (Boletaceae)[1].

Spis treści

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Boletus, Boletaceae, Boletales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Nazwę polską nadał Władysław Wojewoda z współautorami w 1992 r. W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był też pod nazwami: borowik prawdziwy, podgat. siateczkowaty i borowik szlachetny, odmiana usiatkowana[2].

Niektóre synonimy nazwy naukowej[1]:

  • Boletus aestivalis (Paulet) Fr. 1838
  • Boletus edulis f. reticulatus (Schaeff.) Vassilkov 1966
  • Boletus edulis subsp. reticulatus (Schaeff.) Konrad & Maubl. 1926
  • Boletus reticulatus Schaeff. 1763
  • Tubiporus aestivalis Paulet 1793

Morfologia | edytuj kod

Kapelusz

Średnica dochodzi do 25 cm, u młodych egzemplarzy półkolisty, gładki i ciemnobrązowy, do rozpostartego, poduszkowatego i jaśniejszego u starszych[3]. Gdy przez dłuższy okres jest sucho, na niektórych starszych egzemplarzach można zaobserwować drobne spękania[3]. Uszkodzony nie zmienia zabarwienia.

Miąższ

Biały do kremowego, brązowawy pod skórką[3], czasem lekko żółtawy nad rurkami; nie zmienia zabarwienia na powietrzu. Smak łagodny, orzechowy, zapach przyjemny[3].

Rurki

Do 35 mm długości, u młodych owocników białe do szarobiałych, u starszych żółtozielone do oliwkowozielonych. Wycięte przy trzonie[3]. Pory drobne, koloru rurek.

Trzon

Grubość do 7 cm, wysokość 8-25 cm. Jasnobrązowy lub szarobrązowy[3]. Siateczka biała do brązowawej[3], zawsze jaśniejsza od trzonu, wypukła, sięga do podstawy. U młodych egzemplarzy trzon zazwyczaj jest pękaty, następnie maczugowaty[3]. Zdarza się również cylindryczny[3]. Pełny.

Wysyp zarodników

Oliwkowy[3] do oliwkowobrązowego. Zarodniki wrzecionowate, jasnooliwkowe, o rozmiarach 13,5–17 x 4–5 μm[3].

Występowanie i siedlisko | edytuj kod

Znany jest tylko w Europie i Japonii[4]. Rośnie w lasach liściastych koło dębów i buków[3]. Owocniki pojawiają się od maja do sierpnia[3]. Jest jednym z najwcześniej pojawiających się grzybów rurkowych[3]. Częściej występuje na niżu, w górach występuje tylko w niższych położeniach.

Znaczenie | edytuj kod

Grzyb mikoryzowy[2]. Grzyb jadalny: Wysoko ceniony ze względu na walory smakowe[3].

Gatunki podobne | edytuj kod

Można go pomylić z goryczakiem żółciowym (Tylopilus felleus). Ten jednak rośnie głównie w lasach iglastych i ma bardzo gorzki smak. Jest też bardzo podobny do kilku innych gatunków borowików, zwłaszcza borowika szlachetnego (Boletus edulis) lub borowika ciemnobrązowego (Boletus aereus). Pomylenie go z nimi z punktu widzenia grzybiarzy jest mało istotne, gdyż również są one jadalne[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Index Fungorum (ang.). [dostęp 2013-03-05].
  2. a b Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  3. a b c d e f g h i j k l m n o Markus Flück: Atlas grzybów oznaczanie, zbiór, użytkowanie. Warszawa: Delta, s. 137. ISBN 83-7175-337-3.
  4. Discover Life Maps. [dostęp 2014-09-08].
  5. Pavol Škubla: Wielki atlas grzybów. Poznań: Elipsa, 2007. ISBN 978-83-245-9550-1.
Na podstawie artykułu: "Borowik usiatkowany" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy