Zmień miasto: Kraków | Warszawa | Wrocław | Poznań

Wyszukiwarka naukowa » nauki biologiczne » biologia » botanika » zoologia » słownik biologiczny » słownik ekologiczny

Ampelografia

Ampelografia – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ampelografia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Skocz do: nawigacja, szukaj Kultywar winorośli właściwej o nazwie 'Ripatella'

Ampelografia (gr. ámpelos = winna latorośl) – nauka o winoroślach (Vitis spp.), zajmująca się opisywaniem i klasyfikowaniem tych roślin. Dawniej główną metodą była obserwacja i porównywanie kształtu i barwy owoców i liści winorośli. Współcześnie nauka ta zrewolucjonizowana została za sprawą badań molekularnych DNA.

Winorośl właściwa Vitis vinifera to wyjątkowo zmienny gatunek, u którego bardzo często dochodzi do mutacji. Równocześnie to gatunek o ogromnym znaczeniu gospodarczym, o bardzo długiej tradycji uprawy. W tej sytuacji duże znaczenie miała i ma właściwa identyfikacja roślin. W XIX wieku dodatkowym powodem rozwoju tej nauki było odkrycie istotnych różnic w odporności między rozmaitymi odmianami na choroby i szkodniki. Powstawać zaczęły atlasy służące do identyfikacji roślin (np. księga Victora Rendu Ampélographie française z 1857 roku).

Przez dziesięciolecia ampelografia pozostawała bardziej dziedziną sztuki niż nauki. Klasyfikując winorośle opierano się na wybranych cechach morfologicznych. Uznawane i stosowane kryteria służące do opisu i identyfikacji winorośli stworzył Pierre Galet z Narodowej Wyższej Szkoły Rolniczej (fr. Ecole Nationale Supérieure Agronomique) w Montpellier. System Galeta oparty był na analizie takich cech jak kształt liścia, charakterystyka pędów, płeć kwiatów, kształt owocostanów, rozmiary, barwę, a nawet smak owoców (jagód). Galet opublikował swoje dzieło (Ampélographie Pratique) w 1952 roku opisując 9600 odmian winorośli. Liczba ta powtarza się w aktualnym wydaniu jego dzieła z 2000 r., a w międzynarodowym katalogu odmian winorośli z 2003 roku figuruje 16 tysięcy ich nazw (w tym synonimy)[1].

W końcu XX wieku wiedzę o winoroślach znacznie wzbogaciło zastosowanie badań nad DNA tych roślin. Szczególne zasługi ma w tym Amerykanka Carole Meredith z University of California, Davis. Dowiodła ona m.in. że kultywary zinfandel, primitivo i crljenak kaštelanski są identyczne[2]. Podobnie jest z charbono i corbeau. Udowodniła, że odmianami rodzicielskimi dla sangiovese są ciliegiolo i calabrese montenuovo. Tego typu informacje są istotne dla poznania dawnych szlaków przemieszczania poszczególnych odmian. Badania molekularne pozwoliły także odkryć genetyczne podłoże pewnych cech roślin, np. stwierdzono, że geny VvMYBA1 i VvMYBA2 decydują o barwie owoców.

Przypisy

  1. Pollefeys P., Bousquet J. 2003. Molecular genetic diversity of the French–American grapevine hybrids cultivated in North America. Genome, 46: 1037-1048.
  2. Carole Meredith. Stated Meeting Report: Science as a window to wine history (PDF). „Proceeds of the 1863rd Stated Meeting of the American Academy of Arts and Sciences”, 2003 (ang.). [dostęp 5 stycznia 2014]. 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zimowe liczenie żubrów 2006-01-08 01:13:39: Pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego szykują się wielkiego liczenia żubrów. Okazuje się, że nadmiar tych zwierząt w lasach może źle wpłynąć na środowisko, dlatego część z nich trzeba będzie ... >> zobacz <<

Umiera dąb Bartek 2005-11-06 14:57:00: Pieniądze mu nie pomogą. Umiera dąb "Bartek" - najstarsze drzewo w Polsce, rosnące w gminie Zagnańsk koło Kielc. Trwa właśnie kolejna akcja pomocy. Żadne pieniądze nie są w stanie ... >> zobacz <<

Ekolodzy apelują do prezydenta o ochronę doliny Rospudy 2006-10-31 22:16:46: 150 tysięcy osób podpisało się pod apelem, który przeciwnicy budowy drogi przez dolinę rzeki Rospudy k. Augustowa złożyli dzisiaj w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 18 października br. ... >> zobacz <<

Najczęściej szukane: Biologia w szkole » Matura 2013 » Kierunki studiów » Kierunek lekarski (medycyna) » Studenckie życie (studia) Matura z biologii 2013 » Matura z biologii 2013 » Matura z chemii 2013 » Książki do matury 2013Aktualności

"Ampelografia"