Wojciech Tochman


Wojciech Tochman w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 21 maj 2018. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Tochman (ur. 12 kwietnia 1969 w Krakowie) – polski reporter, autor non-fiction.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Debiutował jeszcze jako licealista – w 1987 roku – reportażem o szkolnej szatni na łamach młodzieżowego tygodnika „Na przełaj”. W 1990 roku do pracy w dziale reportażu „Gazety Wyborczej” przyjęła go Hanna Krall. Pierwszym tekstem Tochmana była „Bajka o dobrym księgowym”. W „Gazecie Wyborczej” pracował do 2004 roku. Od 1996 do 2002 roku prowadził w TVP1 program poświęcony osobom zaginionym „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. W 1999 roku założył Fundację ITAKA, poszukującą zaginionych i pomagającą ich rodzinom. Aktualnie, jako fundator, jest członkiem Rady Fundacji. W roku akademickim 2006-2007 wykładał w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest pomysłodawcą Klubu HEBAN i koordynatorem jego działań. Fundacja udziela pomocy dzieciom we wsi Nyakinama w Rwandzie. W 2009 roku założył w Warszawie wraz z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem Instytut Reportażu, gdzie wykłada w Polskiej Szkole Reportażu oraz angażuje się w działalność Faktycznego Domu Kultury i kluboksięgarni „Wrzenie Świata” w Warszawie, przy ul. Gałczyńskiego[1].

Publikacje | edytuj kod

Jest tłumaczony na język angielski, francuski, niemiecki, włoski, szwedzki, fiński, ukraiński, rosyjski, niderlandzki, bośniacki oraz hiszpański, słowacki.

Najważniejsze nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wrzenie Świata.
  2. Wojciech Tochman zwycięzcą nagrody Pióro Nadziei 2015. amnesty.org.pl, 2015-12-08. [dostęp 2015-12-10].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wojciech Tochman" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy