Wodnicha gajowa


Wodnicha gajowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wodnicha gajowa (Hygrophorus nemoreus (Pers.) Fr.) – gatunek grzybów z rodziny wodnichowatych (Hygrophoraceae)[1].

Spis treści

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Hygrophorus, Hygrophoraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi [1].

Takson ten po raz pierwszy opisany został w 1801 r. przez Persoona jako Agaricus nemoreus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu Fries w 1838 r[1].

Niektóre synonimy naukowe[2]:

 • Agaricus nemoreus Pers. 1801)
 • Hygrophorus nemoreus (Pers.) Fr. 1838) var. nemoreus
 • Camarophyllus nemoreus (Pers.) P. Kumm. 1871
 • Hygrophorus pratensis var. nemoreus (Pers.) Quél. 1883
 • Hygrophorus leporinus sensu Cooke Rea (1922) 2005
 • Hygrophorus nemoreus var. striipes R. Heim 1967
 • Hygrophorus nemoreus var. raphaneus Largent 1985
 • Hygrophorus nemoreus var. gracilis Bon 1989

Nazwę polską nadał Franciszek Błoński w 1896 r[3].

Morfologia | edytuj kod

Kapelusz

Średnica 4-10 cm, za młodu wypukły, później szeroko rozpostarty. Środek kapelusza płaski, czasami nieco wklęsły lub nieco wypukły. Brzeg cienki, początkowo podwinięty, później prosty. Powierzchnia gładka sucha i włóknista. W czasie wilgotnej pogody jest nieco lepka, ale nie śluzowata. Barwa ochrowopomarańczowa[4], szczególnie w środku, ku brzegom jest jaśniejsza, o kremowym lub żółtawym odcieniu[5] .

Blaszki

Różnej długości, rzadkie i dość grube, przy trzonie nieco zbiegające. Ostrza blaszek równe. Barwa biała, bladokremowa z ochrowoczerwonym odcieniem[4].

Trzon

Wysokość od 4 do 10 cm, średnica od 8 do 15 mm, walcowaty, wysmukły, zwężający się ku podstawie, czasami łukowato wygięty. pełny. Powierzchnia włóknista i drobno kosmkowata, u szczytu oszroniona. Barwa ochrowa[4], dużo jaśniejsza niż na kapeluszu[5].

Miąższ

Dość zwarty, biały, tylko pod skórką kapelusza ochrowy. Nie zmienia barwy po uszkodzeniu. Smak łagodny, zapach mączysty[4].

Wysyp zarodników

Biały. Zarodniki szerokoelipsoidalne, gładkie, o rozmiarach 6-8 x 3,5-6 μm. W środku posiadają ziarnistość lub kroplę tłuszczu. Cystyd brak[4].

Występowanie i siedlisko | edytuj kod

Występowanie tego gatunku opisano tylko w Europie i w stanie Kalifornia w USA[6]. W Polsce jest dość rzadki, ale nie znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych. Znajduje się natomiast na takich listach w Niemczech, Holandii, Anglii, Norwegii, Szwecji i Finlandii[3].

Rośnie na ziemi w lasach liściastych i mieszanych. Owocniki wytwarza od sierpnia do października[3]. Szczególnie często występuje pod dębami i bukami[5]. W Polsce częściej występuje na terenach nizinnych[4].

Znaczenie | edytuj kod

Grzyb mikoryzowy[3]. Jest grzybem jadalnym, ale o niewielkich wartościach smakowych[5].

Gatunki podobne | edytuj kod

Bardzo podobny jest kopułek łąkowy (Cuphophyllus pratensis). Rośnie na miejscach trawiastych poza lasami. Jest bezwonny i ma całkiem gładki trzon[4]. Wodnicha różowozłota (Hygrophorus poetarum) jest większa i ma silny i charakterystyczny zapach. Wodnicha pomarańczowa (Hygrophorus pudorinus) jest rzadka i występuje głównie w górach pod drzewami iglastymi, zwłaszcza pod jodłą. Ma lepki naskórek[5].

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c Index Fungorum (ang.). [dostęp 2015-12-01].
 2. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2015-12-01].
 3. a b c d Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
 4. a b c d e f g Barbara Gumińska: Flora Polska (Flora of Poland). Grzyby (Mycota). Tom XXVI. Wodnichowate (Hygrophoraceae). Kraków: Uniwersytet Jagielloński, Instytut Botaniki, 1997. ISBN 978-83-245-9550-1.
 5. a b c d e Hygrophorus nemoreus. Fungipedia. [dostęp 2015-12-02].
 6. Discover Life Maps. [dostęp 2015-06-22].
Na podstawie artykułu: "Wodnicha gajowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy