Ulica Lwowska w Zamościu


Na mapach: 50°42′22,2″N 23°17′01,3″E/50,706160 23,283693

Ulica Lwowska w Zamościu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica Lwowska – jedna z głównych i najruchliwszych ulic Zamościa, która jest jednojezdniowa. Łączy z zachodu na wschód Stare i Nowe Miasto, będąc przedłużeniem ul. Partyzantów.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Ulica ta powstała około 1822 roku i określano ją wówczas jako Trakt Lwowski (biegnący na wschód, w kierunku Lwowa, stąd ta nazwa). Z tym związane było również wytyczenie w kolejnych latach Nowej Osady, przez którą trakt ten przebiegał (przecinając w ten sposób Nowy Rynek powstały jako centrum Nowej Osady).

Nazwa | edytuj kod

Nazwa ulicy znana jest od ok. 1920 r. jako ul. Lwowska. W czasie okupacji hitlerowskiej istniała pod zmienioną nazwą (ul. Lembergstrasse), zaś po II wojnie światowej (w 1947 roku) z ulicy tej wydzielono ul. Partyzantów (od os. Stare Miasto do skrzyżowania z ul. Spadek), pozostawiając jednocześnie starą nazwę dla pozostałej części ulicy.

Obecnie | edytuj kod

Obecnie ulica ta stanowi jedną z głównych i najruchliwszych w mieście, zwłaszcza odcinek od skrzyżowania z al. Jana Pawła II do granicy miasta (jako fragment drogi krajowej 17 wychodzącej z Obwodnicy Hetmańskiej). Przy ulicy tej położone są: Kuratorium Oświaty (obok Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2), Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie, sklepy Biedronka, Carrefour (CH Lwowska) i inne obiekty usługowe.

Bibliografia | edytuj kod

  • Kędziora A.: "Encyklopedia miasta Zamościa". Chełm: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, 2000.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ulica Lwowska w Zamościu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy