Tui


Na mapach: 42°03′N 8°39′W/42,050000 -8,650000

Tui w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tui – małe miasto w północno-zachodniej Hiszpanii, w regionie Galicja (Hiszpania), w prowincji Pontevedra. Położone jest na brzegu rzeki Minho, naprzeciw portugalskiego miasta Valenca.

Nazwa miasta jest zapisywana jako Tui zarówno w języku galicyjskim, jak i portugalskim, oraz jako Tuy w hiszpańskim.

Nazwane przez Rzymian Tude, było wzmiankowane już przez Strabona i Ptolemeusza. Pod panowaniem Wizygotów, było stolicą małego królestwa Gallaecia, złupionego później przez Normanów.

Po kampaniach Alfonsa I Walecznego (739-757) przeciwko Maurom, miasto znalazło się w rozległej strefie buforowej pomiędzy Maurami a chrześcijanami, i w IX wieku zostało objęte akcją ponownego zaludnienia pod rządami Ordoño I (850-866). Dzisiaj centrum miasta znajduje się w rejonie oberży San Telmo. Na szczycie wzgórza stoi katedra (XI-XIII wiek) z centralnym westybulem w stylu romańskim, i zachodnim w stylu gotyckim.

Istnieją dwa mosty łączące Tui i miasto Valenca:

Ponieważ zarówno Portugalia, jak i Hiszpania są objęte Układem z Schengen, nie ma potrzeby: załatwiania formalności przy przekraczaniu tego najbardziej obleganego odcinka granicy w północnej Portugalii.

W mieście są dwa muzea, jedno poświęcone archeologii i sztuce sakralnej, oraz drugie, będące muzeum diecezjalnym.

Miasto dzieli się na 11 parroquias: Malvas, Pexegueiro, Areas, Pazos de Reis, Rebordans, Ribadelouro, Guillarei, Paramos, Baldrans and Caldelas.

Kontrola autorytatywna (gmina w Hiszpanii):
Na podstawie artykułu: "Tui" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy