Zmień miasto: Kraków | Warszawa | Wrocław | Poznań

Wyszukiwarka naukowa » nauki biologiczne » biologia » botanika » zoologia » słownik biologiczny » słownik ekologiczny

Różnorodność biologiczna

Różnorodność biologiczna – Wikipedia, wolna encyklopedia

Różnorodność biologiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Skocz do: nawigacja, szukaj

Różnorodność biologiczna, bioróżnorodność (ang. biodiversity) – zróżnicowanie życia na wszelkich poziomach jego organizacji.

Definicje i pomiar | edytuj kod

Zgodnie z Konwencją o różnorodności biologicznej[1] różnorodność biologiczna to zróżnicowanie wszystkich żywych organizmów występujących na Ziemi w ekosystemach lądowych, morskich i słodkowodnych oraz w zespołach ekologicznych, których są częścią (zob. struktura ekosystemu). Dotyczy ona różnorodności w obrębie gatunku (różnorodność genetyczna), pomiędzy gatunkami oraz różnorodności ekosystemów. Bioróżnorodność jest często stosowanym określeniem dla sumy gatunków lub ekosystemów analizowanych lub porównywanych obszarów.

Istnieje wiele definicji różnorodności biologicznej oraz sposobów jej określania i pomiaru[2]. W celu porównywania różnorodności biologicznej rozmaitych środowisk lub różnorodności biologicznej zespołów organizmów zamieszkujących jakieś środowisko stosuje się rozmaite wskaźniki, do najczęściej stosowanych należą:

  • bogactwo gatunkowe (liczba znalezionych gatunków), liczba wszystkich gatunków eukariontów żyjących na Ziemi jest szacowana na 8,7 (±1,3) mln[3],
  • bogactwo rzadkich gatunków (liczba gatunków znalezionych w określonym, niewielkim odsetku próbek),
  • wskaźniki Shannona, Simpsona, Margaleff, Pielou i inne.

Etymologia | edytuj kod

Termin bioróżnorodność to kontaminacja "bio" i "różnorodność". Termin 'różnorodność biologiczna' (ang. biological diversity) stworzony został przez Thomasa Lovejoya w 1980 r. W powszechnym użyciu znalazł się od około połowy lat 80. Forma biodiversity jest tworem autorstwa M.W. Rosena, który współorganizował konferencję National Forum on Biological Diversity w 1986 roku (klasyczna praca Biodiversity, edytowana przez Edwarda Wilsona, jest zbiorem referatów z tej konferencji). Pojęcie stosowane jest w kontekście zagrożeń dla środowiska naturalnego, w szczególności w odniesieniu do zagadnienia wymierania gatunków.

Znaczenie | edytuj kod

Bioróżnorodność ma podstawowe znaczenie dla ewolucji oraz trwałości układów podtrzymujących życie w biosferze. W celu ochrony bioróżnorodności konieczne jest przewidywanie, zapobieganie oraz zwalczanie przyczyn zmniejszania się lub jej zanikania. Ubożenie bioróżnorodności wyraża się poprzez:

  • utratę siedlisk,
  • wymieranie gatunków,
  • zmniejszanie zróżnicowania genowego w populacjach.

Ochrona | edytuj kod

Dla zachowania i wzbogacania różnorodności biologicznej duże znaczenie ma zróżnicowanie siedlisk i oddziaływania człowieka, w szczególności ochrona siedlisk słabo lub wcale nieprzekształconych (naturalnych).

Kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej w przestrzeni rolniczej mają:

Na terenach leśnych kluczowe znaczenie dla utrzymania różnorodności biologicznej mają:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy

  1. Konwencja o różnorodności biologicznej, sporządzona w Rio de Janeiro dnia 5 czerwca 1992 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 184, poz. 1532)
  2. Don DeLong. Defining Biodiversity. „Wildlife Society Bulletin”. 24 (4), s. 738-749, 1996 (ang.). 
  3. Mora et al. How Many Species Are There on Earth and in the Ocean?. „PLoS Biol”. 9 (8), 2011. DOI: 10.1371/journal.pbio.1001127 (ang.). 

Źródła | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zobacz hasło bioróżnorodność w Wikisłowniku

Ekologiczna wioska na Fiji 2006-06-06 16:40:03: Trwa nabór do wirtualno-ekologicznej wioski na Fiji. Każdy może zostać członkiem plemienia, zyskać prawo do odwiedzania prawdziwej wyspy na Pacyfiku i do budowania tam ekologicznej osady - czytamy na ... >> zobacz <<

Elektrownia wiatrowa w Kamienicy Śląskiej 2006-06-13 12:42:40: Rok temu Henryk Klyta ustawił na działce pierwszy wiatrak: stalowy maszt wysoki na 30 metrów i trójłopatkowe śmigło, które zakreśla koło o średnicy 27 metrów. W piątek stanęły dwa kolejne: drugi taki ... >> zobacz <<

Rośliny mięsożerne we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym 2006-09-08 00:30:59: Rosiczki, muchołówki, dzbaneczniki i wiele innych roślin-myśliwych można oglądać od czwartku 7 września w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Wystawa Rośliny Mięsożerne będzie tam prezentowana tylko ... >> zobacz <<

Najczęściej szukane: Biologia w szkole » Matura 2013 » Kierunki studiów » Kierunek lekarski (medycyna) » Studenckie życie (studia) Matura z biologii 2013 » Matura z biologii 2013 » Matura z chemii 2013 » Książki do matury 2013Aktualności

"Różnorodność biologiczna"