Prefektura apostolska Yiduxian


Na mapach: 36°41′48″N 118°28′47″E/36,696667 118,479722

Prefektura apostolska Yiduxian w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prefektura apostolska Yiduxian (łac. Apostolica Praefectura Induhsienensis, chiń. 天主教益都监牧区) – rzymskokatolicka prefektura apostolska ze stolicą w Qingzhou, w prefekturze miejskiej Weifang, w prowincji Szantung, w Chińskiej Republice Ludowej.

Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich używa nazwy diecezja Weifang[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

16 czerwca 1931 z mocy decyzji Piusa XI wyrażonej w brewe Nobis commissum erygowano prefekturę apostolską Yiduxian. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Czyfu (obecnie diecezja Yantai).

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 prefektura apostolska, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. W 1958 Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich obsadziło katedrę w Yiduxian swoim biskupem Henrym Jia Fushanem, mimo iż legalny prefekt o. John Yang Fengshu OFM wciąż żył. Pomimo przynależności do posłusznego wobec komunistów Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich bp Jia Fushan zginął w czasie rewolucji kulturalnej[2].

Kolejnym biskupem został Joseph Sun Zhibin. W czasie prześladowań był on więziony oraz skazany na reedukację przez pracę w fabryce odzieży skórzanej. Przystał jednak na współpracę z władzami i w 1988 został wyświęcony na biskupa bez zgody papieża. Jednak później Stolica Apostolska zatwierdziła jego sakrę. W chwili śmierci w 2008 97-letni bp Sun Zhibin uważany był za najstarszego urzędującego biskupa[3]. Dotychczas nie mianowano jego następcy.

Prefekci apostolscy Yiduxian | edytuj kod

Antybiskupi | edytuj kod

Ordynariusze mianowani przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich nieposiadający mandatu papieskiego:

Przypisy | edytuj kod

  1. ucanews.com
  2. brender.eu
  3. info.wiara.pl Chiny: Zmarł najstarszy biskup
  4. a b Francuz

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Prefektura apostolska Yiduxian" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy