Powinowactwa z wyboru


Powinowactwa z wyboru w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Strona tytułowa pierwszego wydania z 1809 r.

Powinowactwa z wyboru (tytuł oryg. Die Wahlverwandtschaften) – trzecia powieść niemieckiego pisarza Johanna Wolfganga Goethego wydana w 1809 roku. Bardzo znana do dziś w Niemczech, w Polsce mało znana, choć istnieje tłumaczenie Wandy Markowskiej z 1959 roku.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

W okolicach miasta Weimar Edward i Szarlotta, arystokratyczna para, oboje po raz drugi w związku małżeńskim, żyją idyllicznie, choć nieco nudno, w swoim wiejskim majątku z zamkiem. Zapraszają tam kapitana, przyjaciela Edwarda z dawnych lat, i Otylię, piękną nieśmiałą sierotę, siostrzenicę Szarlotty. Wspólnie we czwórkę upiększają dużym kosztem tereny majątku. Stopniowo Edward i Otylia zakochują się w sobie, a Szarlotta zadurza się w kapitanie. Kapitan wyjeżdża, by objąć dobre stanowisko, Edward postanawia wyruszyć na wojnę, by rozwiązać sytuację. Gdy wraca, Otylia przypadkiem topi dziecko Edwarda i Szarlotty. Otylia głodzi się na śmierć. Edward też wkrótce umiera. Szarlotta grzebie ich obok siebie w kaplicy, gdzie pochowano dziecko.

Ukazane jest szczegółowo codzienne życie w takiej posiadłości, na ogół bardzo dobre relacje między państwem a pracującymi pod ich rozkazami mieszkańcami okolicznych wsi. Często urządzane są uroczystości dla całej społeczności. Ważne są poboczne postacie: dawniej duchowny, potem prawnik Mittler, uśmierzający spory w całej okolicy, zwłaszcza między małżonkami, młody architekt kierujący robotami w majątku (budowa nowego domu wypoczynkowego, renowacja kaplicy), Lucjana, trzpiotowata córka Szarlotty, urządzająca późną jesienią w zamku bale i zabawy, w tym odtwarzanie przez żywych ludzi znanych obrazów, angielski lord mówiący z akcentem po francusku, znawca sztuki ogrodowej, który poznał Edwarda w podróży i przyjechał obejrzeć posiadłość.

Akcja trwa przez około półtora roku, od kwietnia jednego do jesieni następnego, na tle zmieniającego się wyglądu ogrodu, o który dba stary ogrodnik, nienadążający za modami i katalogami.

Tytuł | edytuj kod

Kiedyś nazywano tak skłonność substancji chemicznych do wiązania się ze sobą. Tutaj metaforycznie przeniesione jest to na relacje między ludźmi. Konkretnie zachodzi wymiana partnerów: AB + CD → AD + BC, jak to ujął kapitan (początkowo chodziło o przyjaźń dwóch mężczyzn).

Ekranizacje | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (dzieło literackie):
Na podstawie artykułu: "Powinowactwa z wyboru" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy