Zmień miasto: Kraków | Warszawa | Wrocław | Poznań

Wyszukiwarka naukowa » nauki biologiczne » biologia » botanika » zoologia » słownik biologiczny » słownik ekologiczny

Palinologia

Palinologia – Wikipedia, wolna encyklopedia

Palinologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Skocz do: nawigacja, szukaj

Palinologia – nauka o pyłkach roślin i zarodnikach grzybów. Jej głównym celem jest rozróżnienie i systematyzowanie ziaren pyłku w badaniach taksonomicznych oraz odtwarzanie historii szaty roślinnej w minionych tysiącleciach[1].

Mieszanina pyłków różnych gatunków roślin Pobieranie próbki do badań palinologicznych

Spis treści

Podstawy | edytuj kod

Ziarenka pyłku są bardzo odporne na zniszczenie – posiadają niezmiernie twardą ścianę komórkową, której część zewnętrzna, zwana egzyną, zbudowana jest z bardzo odpornych substancji – sporopolenin, dzięki czemu mogą przetrwać w osadzie dziesiątki tysięcy lat. Laboratoryjne próby dowiodły, że nie ulegają one zniszczeniu nawet przy ogrzaniu do 300 °C oraz przy traktowaniu stężonymi kwasami. W skałach osadowych ziarna pyłku świetnie zachowują się jako mikroskamieniałości, w różny sposób sfosylizowane. Ich wiek liczony jest w milionach lat. Dla kryminalistyki największe znaczenie ma zaś fakt, iż ziarna lub zarodniki danej rośliny mają swój specyficzny wygląd, pozwalający na ich identyfikację.

Szczególny nacisk kładziony jest na dokładne poznanie struktury i rzeźby (skulptury) ściany ziaren. Badania dowiodły, że próbki pochodzące z terenu o określonej roślinności różnią się od próbek z terenu o podobnej roślinności. Możliwe jest np. określenie przybliżonej pory roku pochówku ciała, jeśli znamy terminy pylenia poszczególnych gatunków.

Dziedziny palinologii | edytuj kod

Aeropalinologia | edytuj kod

Nauka zajmująca się badaniem pyłku zawartego w powietrzu.

Jatropalinologia (palinologia medyczna) | edytuj kod

Zajmuje się badaniem chorób wywoływanych przez pyłek roślin.

Kopropalinologia | edytuj kod

Zajmuje się rekonstrukcją składu pożywienia na podstawie śladów pyłku pozostałego w kale.

Melissopalinologia | edytuj kod

Zajmuje się badaniem pyłku zawartego w miodzie.

Paleopalinologia | edytuj kod

Zajmuje się badaniem pyłku kopalnego. Opiera się ona na analizie jakościowej i ilościowej pyłku i zarodników zachowanych w osadach kopalnych. Określa się gatunek (rodzaj lub rodzinę) ziaren pyłku, występujących w osadzie oraz ich liczebność. Metoda ta umożliwia ustalenie pewnych grup pyłku przewodniego (diagramy pyłkowe), co pozwala na datowanie osadów. Jednocześnie, po ustaleniu składu gatunkowego zbiorowisk roślinnych, można rozpoznać warunki klimatyczne i hydrologiczne, jakie panowały w środowisku tworzenia się osadu zawierającego pyłek.

Palinologia kryminalistyczna | edytuj kod

W badaniach palinologii kryminalistycznej wykonuje się przede wszystkim analizę pyłku osadzonego na odzieży w celu określenia miejsca lub czasu zetknięcia osoby z roślinnością.

Historia | edytuj kod

Termin ten pojawił się po raz pierwszy w roku 1944 na łamach czasopisma poświęconego analizie pyłkowej "Pollen Analysis Circular". Hyde i Williams wybrali to określenie na podstawie greckiego słowa paluno i łacińskiego pollen.

Zobacz też | edytuj kod

Karpologia

Przypisy

  1. Pałczyński, Podbielkowski, Polakowski: Botanika. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 15, 184, 185, 197, 230, 231. ISBN 83-0109728-0.

Zniszczenie doliny Rospudy będzie kosztować 2007-01-29 16:16:54: Polskie i międzynarodowe organizacje ekologiczne wysłały 29 stycznia list do firmy Budimex-Dromex S.A, która została wybrana na wykonawcę budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy. Ekolodzy ... >> zobacz <<

Kilkaset ptaków - m.in. tracze, łabędzie nieme i gągoły - już zimuje nad sztucznym zbiornikiem wodnym w Myczkowcach w Bieszczadach 2012-11-25 21:00:35: "Ptaki przyleciały kilka dni temu. Do miejsc gniazdowania wrócą wczesną wiosną" - powiedziała w środę Iwona Hawliczek z PGE Energia Odnawialna SA oddział w Solinie, która ... >> zobacz <<

Unia Europejska wesprze program rowerowych 'Zielonych Szlaków' 2005-01-26 06:15:00: Komisja Europejska wspomoże program tworzenia rowerowych "Zielonych Szlaków" (Greenways) na terenie państw Europy Środkowo- Wschodniej, przeznaczając na ten cel około 170 tys. euro - mówi Dominika ... >> zobacz <<

Najczęściej szukane: Biologia w szkole » Matura 2013 » Kierunki studiów » Kierunek lekarski (medycyna) » Studenckie życie (studia) Matura z biologii 2013 » Matura z biologii 2013 » Matura z chemii 2013 » Książki do matury 2013Aktualności

"Palinologia"