Nature


Nature w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nature – jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych. Ukazuje się w formie tygodnika ilustrowanego. Zostało założone w 1869 roku przez Normana Lockyera. Pierwszy numer ukazał się 4 listopada 1869 roku – poruszone w nim tematy obejmowały m.in. zapylanie kwiatów kwitnących w zimie, spotkanie niemieckich przyrodników i lekarzy w Innsbrucku, stan podróżnika Davida Livingstone’a czy otwarcie Kanału Sueskiego[1]. Aktualnie wydawcą „Nature” jest firma Nature Publishing Group, należąca do brytyjskiego wydawnictwapotrzebny przypis Macmillan Publishers. Oprócz „Nature” wydaje ona także miesięczniki naukowe, prowadzi serwis internetowy news@nature.com oraz serwis rekrutacyjny Nature Jobs.

W przeciwieństwie do ogromnej większości czasopism naukowych, z reguły wysoko wyspecjalizowanych, tygodnik „Nature” opisuje odkrycia ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych, inżynieryjnych oraz (rzadziej) ścisłych i ekonomicznych.

Czasopismo to stosuje zasadę, że umieszczane tam teksty powinny być zrozumiałe dla laików, ale nie powinny też być nadmiernie, sztucznie upraszczane, tak jak to ma miejsce w przypadku wielu wydawnictw popularnonaukowych. Czasopismo to posiada od lat jeden z najwyższych wskaźników impact factor (ok. 38) ze wszystkich czasopism naukowych wydawanych na świecie. Prace zgłaszane do publikacji są poddawane ocenie niezależnych recenzentów. Według ISI w roku 2014 impact factor czasopisma wyniósł 41,456[2]

Przypisy | edytuj kod

  1. 140th Birthday miscellany. „Nature”. 462, s. 48–49, 2009. DOI: 10.1038/462048a (ang.). 
  2. 2014 Journal Citation Reports, Science Edition (Thomson Reuters, 2015).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nature" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy