Narodowy Ogród Botaniczny


Na mapach: 53°22′21,5″N 6°16′17,1″W/53,372639 -6,271417

Narodowy Ogród Botaniczny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Narodowy Ogród Botaniczny (ang. National Botanic Gardens, irl. Garraithe Náisiúnta na Luais) – ogród botaniczny znajdujący się w północnej części Dublina, 3,5 km od jego centrum, w Glasnevin pomiędzy rzeką Tolka i cmentarzem Glasnevin[1].

Kolekcja roślin w ogrodzie liczy ponad 17 tys. gatunków i odmian. W ogrodzie znajdują się klomby i rabaty kwiatowe, rozarium, park leśny i arboretum, stawy, alpinarium, ogród owoców i warzyw, a także szklarnie, w tym palmiarnia. Poza popularyzacją wiedzy o różnorodności świata roślin, ogród zajmuje się ochroną zasobów gatunkowych flory Irlandii, zgromadzonych jest w nim ponad 400 gatunków zagrożonych w tym kraju i innych częściach świata[1].

Tutaj znajduje się najstarszy i prawdopodobnie najwyższy w Europie okaz sagowca z gatunku Encephalartos woodii uznawanego za wymarły na wolności. Gatunek ten odkryty został pod koniec XIX wieku w RPA. Wkrótce potem, w 1905 roku dubliński ogród otrzymał jedną z trzech sadzonek pobranych od tej oryginalnej rośliny[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Narodowy Ogród Botaniczny (pol.). Heritage Ireland. [dostęp 2013-03-16].
  2. Encephalartos woodii
Kontrola autorytatywna (ogród botaniczny):
Na podstawie artykułu: "Narodowy Ogród Botaniczny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy