Nagasaki


Na mapach: 32°47′N 129°52′E/32,783333 129,866667

Nagasaki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nagasaki (jap. 長崎市 Nagasaki-shi) – miasto w zachodniej części japońskiej wyspy Kiusiu. Stolica prefektury Nagasaki.

Skutki wybuchu bomby atomowej w 1945 r.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Za czasów siogunatu rodu Tokugawa, w czasie wewnętrznej izolacji kraju od 1639 r. do okresu Meiji, Nagasaki było jedynym portem, w którym Japończycy mogli się kontaktować z cudzoziemcami (poprzez faktorię Dejima). Początkowo wykorzystywanym przez Portugalczyków, potem Holendrów, Koreańczyków i Chińczyków.

Jeszcze przed wprowadzeniem izolacji, w wyniku kontaktów z portugalskimi i hiszpańskimi misjonarzami (jezuici, franciszkanie), a zwłaszcza w wyniku działalności Franciszka Ksawerego Nagasaki stało się centrum japońskiego chrześcijaństwa, a następnie miejscem prześladowań chrześcijan za czasów Hideyoshi Toyotomiego (ukrzyżowania w 1597 Męczenników z Nagasaki) oraz siogunów rodu Tokugawa.

Konsekwencją prześladowań i następujących po nich powstań chrześcijan było wyrzucenie misjonarzy katolickich oraz popierających ich Portugalczyków. Ich miejsce zajęli zainteresowani jedynie handlem Holendrzy, którzy otrzymali w użytkowanie sztuczną wyspę Dejima w zatoce Nagasaki.

W czasie II wojny światowej 9 sierpnia 1945 roku o godzinie 11:02 amerykański Boeing B-29 Superfortress Bockscar, pilotowany przez Charlesa Sweeneya, zrzucił na Nagasaki drugą w Japonii bombę atomową (Fat Man), która zabiła 75 tysięcy ludzi i zniszczyła blisko połowę miasta. Bomba wybuchła dokładnie nad Urakami (przedmieście Nagasaki), nad katedrą Urakami – wtedy największą katedrą w Azji Wschodniej.

Według pierwotnego planu zbombardowane miało zostać miasto Kokura, ale ponieważ było ono zasłonięte przez chmury, zdecydowano się zrzucić ją na cel rezerwowy, na Nagasaki. W przeciwieństwie do uranowej bomby Little Boy zrzuconej na Hiroshimę bomba Fat Man, która spadła na Nagasaki, była wykonana z plutonu[1].

Przemysł | edytuj kod

Od początku XX wieku do dziś rozwój przemysłu stoczniowego i związanych z nim branż.

Komunikacja | edytuj kod

Dworzec Nagasaki

Turystyka | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Discover the History of Nagasaki (ang.). Nagasaki Prefecture Convention and Tourism Association, 2017. [dostęp 2017-02-05].


Kontrola autorytatywna (miasto-rdzeń Japonii):
Na podstawie artykułu: "Nagasaki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy