Zmień miasto: Kraków | Warszawa | Wrocław | Poznań

Wyszukiwarka naukowa » nauki biologiczne » biologia » botanika » zoologia » słownik biologiczny » słownik ekologiczny

Mszaki

Mszaki – Wikipedia, wolna encyklopedia

Mszaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Skocz do: nawigacja, szukaj Torfowiec nastroszony

Mszaki grupa roślin, charakteryzujących się przemianą pokoleń z dominacją gametofitu. Według wcześniejszych klasyfikacji, mszaki były wyróżniane jako gromada Bryophyta, obejmująca trzy klasy: glewiki, wątrobowce oraz mchy. Obecnie mszaki nie stanowią jednostki taksonomicznej. Dział botaniki badający mszaki to briologia.

Spis treści

Morfologia | edytuj kod

Mszaki charakteryzują się znacznym zróżnicowaniem morfologicznym, o wiele większym niż stojące niżej plechowce. Można u nich odróżnić łodyżkę o funkcji zbliżonej do funkcji łodygi, lecz prostszej budowie i listki o funkcji zbliżonej do funkcji liści, lecz prostszej budowie. Mszaki nie mają korzeni właściwych, które występują u roślin naczyniowych i po raz pierwszy pojawiają się u paprotników. Organami utrzymującymi mszaki w podłożu są chwytniki-ryzoidy.

Sporofit jest niewielki i zależny od gametofitu – wrasta w niego tzw. stopą, przez którą pobiera wodę i związki organiczne. Jest pokoleniem krótkotrwałym, zamiera po wytworzeniu zarodników. Ma postać pojedynczej, nierozgałęzionej łodyżki – sety, zakończonej na szczycie zarodnią. Zarodnia ta ma w górnej części mechanizm otwierający – wieczko, umożliwiające wysyp dojrzałych zarodników. Sporofity większości mszaków mają aparaty szparkowe, a niektóre nawet chloroplasty, dzięki którym mogą same wytwarzać związki organiczne.

Znaczenie mszaków | edytuj kod

  • ochrona gleby przed wysuszeniem i wypłukaniem
  • roślinność pionierska
  • stosowane do leków i kosmetyków
  • służą jako materiał opałowy

Rozwój | edytuj kod

W rozwoju mszaków występuje tzw. przemiana pokoleń: pokolenie płciowe (gametofit1n) wytwarza dwa rodzaje narządów rozrodczych: męskie, zwane plemniami (antheridia) i żeńskie, zwane rodniami (archegonia). W pierwszych powstają komórki rozrodcze męskie czyli plemniki, w drugich żeńskie – komórki jajowe. Mszaki mogą być dwupienne lub jednopienne. Jajo zapłodnione ulega podziałom, w wyniku których powstaje wielokomórkowy zarodek rozrastający się i tworzy drugie pokolenie – bezpłciowe (sporofit2n). Na wierzchołku łodyżki sporofitu powstaje torebka, tzw. zarodnia (sporangium), w której rozwijają się zarodniki, które kiedy dojrzeją wysypują się z zarodni i rozprowadzane przez wodę kiełkują rozwijając się w osobniki pokolenia pierwszego – płciowego.

Pokolenie płciowe (gametofit) jest pokoleniem dominującym, ponieważ:

  • występuje przez większą część cyklu
  • jest autotroficzne
  • sporofit nie może istnieć bez gametofitu

Rozmieszczenie geograficzne | edytuj kod

Mszaki występują teoretycznie w każdym klimacie. Niektóre gatunki rosną w tropikach, inne spotyka się nawet za kołem polarnym.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Arthur Jonathan Shaw, Bernard Goffinet: Bryophyte biology. Cambridge: Cambridge University Press, 2000. ISBN 0-521-66097-1.

Śląsk rozpoczyna budowę Wiślańskiej Trasy Rowerowej 2005-06-08 15:19:20: Trasa rowerowa wzdłuż Wisły może przyciągnąć tysiące turystów z całej Europy. Jako pierwszy w budowę zaangażował się Śląsk. - Rowerzyści ciągle nie mogą znaleźć miejsca dla siebie. Na chodniki są ... >> zobacz <<

Nowy sposób uzyskiwania komórek macierzystych 2006-08-24 09:17:55: Nowa metoda uzyskiwania komórek macierzystych, bez konieczności niszczenia embrionów - to najnowsze dokonanie amerykańskich naukowców. Nieznana wcześniej metoda może przynieść przełom w medycynie ... >> zobacz <<

Brigitte Bardot broni wilków 2005-06-24 05:23:44: Kilkanaście lat temu stanęła w obronie bieszczadzkich wilków. Dzisiaj dawna gwiazda filmu chce, by Unia Europejska ukarała Francję za zgodę na odstrzał wilków. Brigitte Bardot, która od lat walczy o ... >> zobacz <<

Najczęściej szukane: Biologia w szkole » Matura 2013 » Kierunki studiów » Kierunek lekarski (medycyna) » Studenckie życie (studia) Matura z biologii 2013 » Matura z biologii 2013 » Matura z chemii 2013 » Książki do matury 2013Aktualności

"Mszaki"