Mikologia


Mykologia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Mikologia) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grzyby – obiekt zainteresowania mykologii.

Mykologia, mikologia – dział biologii zajmujący się badaniem grzybów (Fungi), ich systematyką, budową (morfologią, anatomią, cytologią), fizjologią, a także znaczeniem dla człowieka.

W połowie XIX wieku z mykologii wyodrębniła się fitopatologia, czyli patologia roślin. Obecnie obserwuje się intensywny rozwój mykologii lekarskiej i mykologii przemysłowej, której jednym z działów jest mykologia budowlana. Jedną z gałęzi mykologii lub szerzej – botaniki – jest lichenologia zajmująca się nieformalną grupą grzybów: porostami (Lichenes).

Spis treści

Nazwa | edytuj kod

W języku polskim istnieje oboczność zapisu i wymowy terminu mykologia/mikologia oraz jego pochodnych. Według części językoznawców właściwą formą jest mikologia, gdyż wpisuje się to we wzorzec spolszczania nazw greckich rozpoczynających się od sylaby μυ[1]. Stanowisko to było długo potwierdzane zapisami większości słowników poprawnościowych, z drugiej jednak strony większość naukowców zajmujących się grzybami używała formy mykologia. To stanowisko z kolei było dopuszczane przez autorów „Wielkiego słownika wyrazów obcych PWN” pod redakcją Mirosława Bańki z 2003 r[2]. Ponadto językoznawcy uznawali, że forma mikologia, choć preferowana[3], jest pewnego rodzaju wyjątkiem, a wzorzec spolszczania tej sylaby jako mi nie w każdym przypadku jest konsekwentny[3]. Przez pewien czas zatem za poprawną uważano formę mikologia, od 2003 r. zaś istniały podstawy do uznawania obu form za równorzędne (mimo liczniejszej grupy słowników dopuszczających jedynie formę mikologia). W 2011 r. na wniosek grupy naukowców planujących założenie stowarzyszenia naukowego zajmującego się nauką o grzybach (Polskie Towarzystwo Mykologiczne) Rada Języka Polskiego podjęła dyskusję na ten temat. W jej wyniku uchwalono, że jedyną poprawną formą jest preferowana przez biologów mykologia[2][4][5]. Mimo to niektóre instytucje nadal używają nazwy mikologia, np. w ramach Polskiego Towarzystwa Botanicznego działa Sekcja Mikologiczna.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jan Miodek. Dlaczego Mikologia?. „Wiedza i Życie”. 8, sierpień 1997 (pol.). 
  2. a b Walery Pisarek. Mykologia czy mikologia? Stanowisko Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. „Wiadomości Botaniczne”. 55 (1/2), s. 143–144, 2011. Instytut Botaniki PAN. ISSN 0043-5090
  3. a b Piotr Sobotka: Mikologia i fykologia (pol.). W: Poradnia językowa [on-line]. pwn.pl, 2006-10-24. [dostęp 2012-12-21].
  4. bad: „My” czy „mi”? Spór o nazwę towarzystwa grzybofilnego (pol.). Agora – gazeta.pl Łódź, 2011-11-04. [dostęp 2012-12-21].
  5. Dezycja Rady Języka Polskiego RJP-181./W/2011. [dostęp 2014-02-04].

Bibliografia | edytuj kod

  • Zygmunt Adamski, Halina Batura-Gabryel. Mikologia lekarska. Akademia Medyczna, Poznań 2007, wyd. 2, 395 str., ​ISBN 978-83-60187-76-0​.
Kontrola autorytatywna (dziedzina biologii):
Na podstawie artykułu: "Mikologia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy