Liliales


Liliowce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Liliales) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Liliowce (Liliales Perleb) – rząd roślin zielnych należący do klasy jednoliściennych. Obejmuje 10 rodzin z 67 rodzajami i 1558 gatunkami[1]. Są to głównie rośliny wieloletnie, wytwarzające zwykle jako organy przetrwalnikowe kłącza, bulwy lub cebule. Do cech charakterystycznych należy brak fitomelaniny, obecność kwasu chelidonowego oraz fruktanów w łodydze[2].

Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Często geofity z kłączami, bulwami lub cebulami[2].
Liście
Nasady liści bez pochwy liściowej[2].
Kwiaty 
Promieniste, rzadziej grzbieciste, często duże i efektownie zabarwione (często nakrapiane[2]). Okwiat tworzy 6 listków w dwóch okółkach. Słupek zbudowany z trzech owocolistków (rzadziej trzy wolne słupki) jest górny lub dolny. Kwiaty są owadopylne – owady przywabiane są przez barwny okwiat i zbierają nektar produkowany przez miodniki umieszczone w zalążni słupka.
Owoce 
Suche torebki z dużą liczbą nasion[2].

Systematyka | edytuj kod

W miarę rozwoju wiedzy w zakresie systematyki ustalany był różny skład tego rzędu. W ujęciu Cronquista (1988) był to obszerny i parafiletyczny takson. Później rząd został znacznie odchudzony (Takhtajan 1997 i Reveal 1999). W końcu w systemie APG I (1998), po rozpoznaniu filogenezy tej grupy roślin, nazwę Liliales nadano ponownie obszernemu, ale tym razem jednak już monofiletycznemu kladowi i w takiej wersji utrzymuje się on w kolejnych aktualizacjach systemów APG.

Pozycja systematyczna i relacje filogenetyczne wśród jednoliściennych według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)
Podział i relacje filogenetyczne między rodzinami liliowców według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

Kladogram przedstawia ujęcie systematyczne według systemu APG III z 2009 i APG IV z 2016 (z plemieniiem Luzuriageae w obrębie rodziny krasnolicowatych Alstroemeriaceae). W ujęciu APWeb i wcześniejszych wersji systemu APG plemię Luzuriageae podnoszone jest do rangi rodziny Luzuriageae Bentham & Hooker[1].

Podział według systemu Reveala (1999) i Takhtajana (1997)
  • Podrząd: Liliineae Rchb.
Podział według systemu Cronquista (1981)

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-12-25].
  2. a b c d e Cole T.CH., Hilger H.H., Stevens P.F., Baranow P.. Filogeneza roślin okrytozalążkowych – Systematyka Roślin Kwiatowych, Polskie tłumaczenie/Polish version of (2018) Angiosperm Phylogeny Poster – Flowering Plant Systematics. , 2018. 
Na podstawie artykułu: "Liliales" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy