Haredim


Judaizm ultraortodoksyjny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Haredim) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ultraortodoksyjni żydzi w Jerozolimie

Judaizm ultraortodoksyjny to bardzo konserwatywne skrzydło judaizmu ortodoksyjnego, które ma fundamentalistyczne podejście do żydowskiej tradycji religijnej. Jego wyznawcy określani są jako charedim (hebr. חרדים, wym. χaʁeˈdim). Jest przeciwny sekularyzmowi i w większym lub mniejszym stopniu innym aspektom współczesnego zachodniego społeczeństwa. Żydzi ultraortodoksyjni nie stanowią jednej grupy. Niektóre grupy są bardziej liberalne, a inne bardzo konserwatywne. Różnią się także w podejściu do państwa Izrael. Niektóre grupy bardzo je popierają, chociaż chciałyby mu nadać charakter żydowskiego państwa wyznaniowego, a inne całkowicie je odrzucają, twierdząc, że narusza ono Boży plan dziejów.

Wiele spośród nich nie pracuje, żyje z pomocy społecznej i poświęca się całkowicie studiowaniu pism żydowskich. Nie posiadają telewizorów, świeckich książek, zabraniają kobietom prowadzić samochody. Niektórzy specjalizują się w szlifowaniu diamentów. Ich językiem ojczystym jest często jidisz, nawet w kilka pokoleń po przybyciu do USA i Izraela. W Izraelu jest ich około 800 tys. Mniejsze grupy działają także w USA, głównie w Nowym Jorku i okolicach.

W 2014 charedim protestowali przeciwko wprowadzeniu przez rząd Netanjahu obowiązkowej służby wojskowej i zniesieniu zwolnienia ze służby dla osób studiujących w jesziwach[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Protest ultraortodoksyjnych Żydów w Izraelu. Nie chcą służby wojskowej (pol.). wiadomosci.onet.pl, 2014-02-07. [dostęp 2014-02-09].
Na podstawie artykułu: "Haredim" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy