Grzbiet Arabsko-Indyjski


Grzbiet Arabsko-Indyjski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grzbiet Arabsko-Indyjski

Grzbiet Arabsko-Indyjski (ang. Carlsberg Ridge, fr. Dorsale de Carlsberg, hiszp. Dorsal Arábigo-Índica) – fragment systemu śródoceanicznych grzbietów pomiędzy Afryką a subkontynentem Indyjskim. Stanowi północny fragment Grzbietu Środkowoindyjskiego. Przecina północno-zachodnią część Oceanu Indyjskiego. Rozciąga się w kierunku SE-NW, od 2° szer. geogr. południowej do 10° szer. geogr. północnej, do uskoku transformującego Owena (ang. Owen Fracture Zone) na północy. Na północnym zachodzie jego przedłużeniem jest Grzbiet Adeński.

Grzbiet Arabsko-Indyjski oddziela płytę afrykańską od płyty indyjskiej będącej częścią płytę indoaustralijską. W obrębie Oceanu Indyjskiego oddziela Basen Arabski na zachodzie od Basenu Środkowoindyjskiego na wschodzie.

Badania prowadzone przez Rosjan w latach 80. XX w. na fragmencie grzbietu o współrzędnych 2°S–69°E i 9°N–58°E wykazały, że Grzbiet Arabsko-Indyjski pocięty jest uskokami zwykłymi i transformującymi, o długości od kilku do 100 km, na kilkanaście (26?) fragmentów, poprzesuwanych względem siebie. Szybkość spreadingu na grzbiecie wynosi 1,2-1,5 cm/rok[1]

Aktywność sejsmiczną w obrębie grzbietu potwierdzają doniesienia amerykańskiej służby geologicznej o wystąpieniu 15 lipca 2003 r. trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.6[2].

Nazwa w wielu językach (Carlsberg Ridge) pochodzi od nazwy kompanii piwowarskiej, która sponsorowała wyprawę, w czasie której został odkryty[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. http://www.ias.ac.in/currsci/aug102003/334.pdf Structure & Evolution of the Carlsberg Ridge.
  2. USGS Earthquake Hazards Program: Earthquake Report: CARLSBERG RIDGE
  3. Earth and Space (The Open University, 2007), p. 222.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Grzbiet Arabsko-Indyjski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy