GNU C Library


GNU C Library w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania GNU C Library

GNU libc (glibc lub libc6) – wersja standardowej biblioteki języka C, stworzona w ramach projektu GNU.

Udostępnia funkcjonalność wymaganą przez UNIX 98, Single UNIX Specification, POSIX (1c, 1d i 1j) oraz część funkcjonalności wymaganej przez normę ISO C99, a dodatkowo rozszerzenia uznane za konieczne lub użyteczne w trakcie tworzenia GNU.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Glibc została napisana przez Rolanda McGratha pracującego dla FSF w latach 80. XX wieku.

W lutym 1988 roku FSF określiła glibc jako prawie spełniającą funkcjonalność wymaganą przez ANSI C. W roku 1992 miała zaimplementowane funkcje ANSI C-1989 i POSIX.1-1990.

Linuksowy fork | edytuj kod

We wczesnych latach 90. XX wieku programiści jądra Linux – po tym jak FSF zbyt wolno reagowała na ich prośby o dodanie nowych funkcji[2] – zrobili rozgałęzienie glibc, nazywając je "Linux C Library". Przez lata rozwoju doszli oni do wersji 5 (libc5).

Gdy w roku 1996 FSF wydała glibc 2.0, okazało się, że w większym stopniu spełnia standard POSIX, ma lepsze wsparcie wielojęzykowości, IPv6, a jej kod był bardziej przenośny. W takiej sytuacji programiści jądra Linux zdecydowali się nie kontynuować swojego rozgałęzienia i z powrotem używać GNU libc, zaś sama biblioteka została oznaczona wersją 6 (libc6).

Historia wersji | edytuj kod

Dla większości systemów, wersję biblioteki standardowej języka C można otrzymać poprzez uruchomienie pliku biblioteki (na przykład, /lib/libc.so.6).

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. The GNU C Library (ang.). [dostęp 2016-12-14].
  2. Sam Williams – W obronie wolności – Rozdział 10. W latach 1993–1994 glibc była "wąskim gardłem" Linuksa. Ponieważ wielu użytkowników dodawało do jądra swe własne funkcje, ludzie pracujący w projekcie GNU nad utrzymaniem glibc zostali wkrótce przytłoczeni nadmiarem żądań. Część użytkowników Linuksa, sfrustrowanych opóźnieniami i szerzącym się przekonaniem o rozlazłości projektu GNU, domagała się "rozwidlenia" działań i stworzenia równoległej do glibc biblioteki C.
Na podstawie artykułu: "GNU C Library" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy