Cytologia


Cytologia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cytologia, inaczej biologia komórki (z gr. kytos - komórka i logos - nauka) – nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów, jaką jest komórka. Każdy organizm roślinny i zwierzęcy składa się z komórek. Istnieją organizmy zbudowane z tylko jednej komórki (jednokomórkowce) i organizmy składające się z wielkiej liczby komórek (wielokomórkowce).

Cytologia jest blisko związana z nauką o tkankach – histologią.

Cytologia zajmuje się organellami komórkowymi: jądrem, mitochondrium, wakuolami, siateczką śródplazmatyczną i innymi.

Badanie cytologiczne | edytuj kod

Cytologia to potoczne określenie badania cytologicznego, które jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy. Opiera się na spostrzeżeniu Papanicolaou z początku zeszłego wieku.

Badanie cytologiczne pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy. Badanie nie jest bolesne. Jak każde badanie ginekologiczne tak i to wymaga od kobiety ogólnego rozluźnienia się. Cytologia nie powinna być wykonywana wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed następną miesiączką. Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cytologia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy