Cienka


Cienka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cienka (dawniej Jasionka[2] lub Jasienica[3]) – struga, prawy dopływ Rządzy[4] o długości 30,69 km[5].

Rzeka płynie na Nizinie Mazowieckiej. Jej źródła znajdują się niedaleko wsi Dobre. Przepływa m.in. przez miejscowości Głęboczyca, Kąty-Miąski, Rudniki, Dzięcioły, Tłuszcz, Jasienica, Klembów, za którym uchodzi do Rządzy. Wizerunek obu rzek znajduje się w herbie gminy Klembów[6]. Rzeki symbolizowane są przez złoty falisty rosochacz (figurę zaszczytną) umieszczony w zielonym polu.

Cienka jest częściowo uregulowana, jednak na wielu odcinkach swobodnie meandruje. W dolnym biegu na wysokości wsi Jasienica znajdują się w kilometrowych odstępach 3 mosty kolejowe wybudowane w XIX i XX w. Żyją w niej bobry[potrzebny przypis].

Dopływami Cienkiej są m.in. Borucza (lewym, w okolicy miejscowości Kąty-Wielgi i Radziowizna) i niżej Rynia (dopływ Cienkiej) (prawym, w okolicy wsi Kury i Stryjki). Rynia była w średniowieczu uważana za rzekę główną (do której wpadała Cienka) i jej nazwa ma związek z 2 miejscowościami o tej samej nazwie: Rynią spod której wypływa, oraz Rynią, gdzie uchodzą do Narwi (obecnie Zalewu Zegrzyńskiego) jej wody, płynąc wcześniej strugami Cienką i Rządzą[3].


Przypisy | edytuj kod

  1. Cienka na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-04-06].
  2. Tłuszcz w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XII: Szlurpkiszki – Warłynka. Warszawa 1892.
  3. a b JarosławJ. Ościłowski JarosławJ., Rządza, Czarna, Długa i Brodnia, czyli o zmianach w hydronimii i hydrografii lewego dorzecza dolnej Narwi, „Nasze Korzenie”, 2013 [dostęp 2017-12-25] .
  4. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 36. [dostęp 2017-04-06].
  5. Cienka na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-04-06].
  6. Urząd Gminy w Klembowie, www.klembow.pl [dostęp 2017-05-05] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cienka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy