Charente-Maritime


Na mapach: 45°57′N 0°58′W/45,950000 -0,966667

Charente-Maritime w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania La Rochelle jest prefekturą departamentu od 1810

Charente-Maritime – departament leżący na zachodnim wybrzeżu Francji. Utworzony został podczas rewolucji francuskiej 4 marca 1790. 4 września 1941 został przemianowany na Charente-Maritime. Swoją nazwę zawdzięcza rzece Charente oraz położeniu nad oceanem.

Administracyjnie należy do regionu Nowa Akwitania (do 2015 roku Poitou-Charentes). Departament jest podzielony na pięć okręgów zwanych arrondissements i ma numer 17 w numeracji francuskich departamentów[2].

Charente-Maritime jest drugim co do wielkości powierzchni departamentem regionu Poitou-Charentes. Jest też jedynym departamentem tego regionu, który ma dostęp do oceanu. Ma bardzo urozmaiconą linię brzegową. Departament znajduje się też przy największym estuarium w Europie zachodniej, Żyrondzie. Przez Charente-Maritime płynie wiele rzek, w tym najdłuższa Charente.

Charente-Maritime jest najbardziej zaludnionym departamentem regionu Poitou-Charentes. Departament ten nie posiada dużych miast lub ośrodków miejskich, które miałyby cechy aglomeracji miejskich, jednak znajdują się tutaj mniej zrównoważone sieci średnich i mniejszych miast, z których głównymi są La Rochelle, Saintes, Rochefort i Royan.

W gospodarce departamentu podstawową rolę wciąż odgrywa zróżnicowane rolnictwo oraz największe hodowle skorupiaków we Francji. W Charente-Maritime nigdy nie było wielkich ośrodków przemysłowych. Wiodącym sektorem gospodarki stały się usługi. Prawie trzy czwarte miejsc pracy zajmowane są przez sklepy, administrację, usługi finansowe, zaawansowane usługi i turystykę. Turystyka jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się segmentem gospodarki.

Prefektura Charente-Maritime mieści się w 77-tysięcznym mieście La Rochelle. Miasto to znane jest m.in. z powieści Aleksandra DumasTrzej Muszkieterowie”.

Produktem regionalnym tego departamentu jest Omułek jadalny (Mytilus edulis).

Spis treści

Główne miasta departamentu | edytuj kod

(Według spis ludności INSEE z 2006):

Turystyka | edytuj kod

Dobre warunki klimatyczne, znaczące dziedzictwo architektoniczne i środowiskowe, ciekawe życie kulturalne oraz różnorodna linia brzegowa (atrakcyjne wybrzeże, wyspy) powoduje, że Charente-Maritime jest największym ośrodkiem turystyczny Francji na wybrzeżu Atlantyku, oraz drugim najważniejszym w całej Francji, po Lazurowym Wybrzeżu.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. INSEE: Populations légales 2010 pour les départements et les collectivités d'outre-mer (fr.). [dostęp 2013-09-07].
  2. Chiffres clés (fr.). [dostęp 2013-11-17].
Kontrola autorytatywna (departament we Francji):
Na podstawie artykułu: "Charente-Maritime" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy