Chłoniaki


Chłoniaki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chłoniaki (łac. lymphoma) – choroby nowotworowe wywodzące się z układu chłonnego (limforetikularnego). Najczęściej objawiają się powiększeniem węzłów chłonnych lub wątroby i śledziony. Wszystkie chłoniaki są nowotworami złośliwymi, choć wyróżnia się postacie o mniejszej i większej złośliwości. Chłoniaki przebiegające z pierwotnym zajęciem szpiku nazywane są białaczkami (zespół leukemia-lymphoma). Chłoniaki leczone są głównie chemioterapią i radioterapią. W postaciach zlokalizowanych możliwe jest leczenie operacyjne.

Zaklasyfikowanie nowotworu do chłoniaków opiera się na dodatnim wyniku dla LCA (ang. leukocyte common antigen) w badaniu immunocytochemicznym. Chłoniakom towarzyszy zazwyczaj wysoka aktywność LDH[1][2]. Tradycyjnie chłoniaki dzieli się na chłoniaki nieziarnicze i ziarnicę złośliwą (chłoniak Hodgkina).

Według WHO chłoniaki dzieli się:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Grażyna Poniatowska-Broniek, Marian Sulik. Wybrane chłoniaki śródpiersia. II. Pierwotny chłoniak śródpiersia (grasiczy) z dużych komórek B (PMBL). „Pol. Ann. Med.”. 15 (1), s. 43–50, 2008. 
  2. Grzegorz Rymkiewicz, Anna Pastwińska, Agnieszka Druzd-Sitek, Katarzyna Błachnio, Barbara Pieńkowska-Grela, Jan Walewski. Prekursorowy chłoniak śródpiersia z cechami dwukierunkowego różnicowania i translokacją t(10;11)(p12;q21). „Onkologia w Praktyce Klinicznej”. 1 (2), s. 120–127, 2005. 

Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

Kontrola autorytatywna (choroba):
Na podstawie artykułu: "Chłoniaki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy