Brisbane


Na mapach: 27°28′S 153°02′E/-27,466667 153,033333

Brisbane w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brisbane (wym. ˈbrɪzbən) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,4 mln mieszkańców[1]. Położone w regionie i aglomeracji South East Queensland[2][3][4] zamieszkiwanym przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu.

Jest metropolią o znaczeniu globalnym[5], a także ważnym ośrodkiem handlowym, naukowym (3 uniwersytety) i kulturalnym (muzea, galeria sztuki). Brisbane jest ośrodkiem przemysłu rafineryjnego, gumowego, stoczniowego i maszynowego. Odbywało się tu wiele znaczących wydarzeń kulturalnych i sportowych, m.in. Igrzyska Wspólnoty Narodów (Commonwealth Games) w 1982 r., Wystawa światowa (Expo ’88) oraz Igrzyska Dobrej Woli w 2001 r.

W mieście znajduje się polski konsulat honorowy.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Położenie | edytuj kod

Brisbane leży na wschodnim wybrzeżu, nad Morzem Koralowym Oceanu Spokojnego. Duża cześć metropolii leży nad Zatoką Moreton. Położone jest w centralnej części regionu i aglomeracji South East Queensland, kilkadziesiąt kilometrów na południe od Sunshine Coast i kilkadziesiąt kilometrów na północ od Gold Coast[6]. Oddalony jest o 733 km na północ od Sydney.

Klimat | edytuj kod

Brisbane leży w strefie klimatu subtropikalnego[7][8], z całorocznym okresem z letnimi temperaturami. Średnia temperatura roczna wynosi 26 °C w ciągu dnia i 16 °C w nocy. Najchłodniejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą około 21-22 °C w dzień i 9-10 °C w nocy. Najcieplejszymi miesiącami są styczeń i luty ze średnią temperaturą 29-30 °C w dzień i 21 °C w nocy. Średnia opadów wynosi nieco ponad 1000 mm w skali roku, najobfitszy w opady jest styczeń[9][10].

Historia | edytuj kod

Przed przybyciem Europejczyków tereny dzisiejszego Brisbane były zamieszkiwane przez aborygeńskie plemiona Turrbal i Jagera. Nazywali oni ten obszar Mian-jin, tzn. „miejsce o kształcie kolca”. W 1823 r. porucznik brytyjskiej marynarki John Oxley zbadał dolinę bezimiennej wówczas rzeki, uchodzącej do Zatoki Moreton. Nowo odkrytym miejscem zainteresował się ówczesny gubernator Nowej Południowej Walii, sir Thomas Brisbane. W następnym roku założono tu kolonię karną dla zesłańców (Redcliffe Point nad Zatoką Moreton). Inspektorzy odwiedzający kolonię protestowali wielokrotnie przeciwko wykorzystaniu miejsca o tak dobrym klimacie, doskonałym położeniu i bogatym zapleczu gospodarczym (lasy, pastwiska, dostatek słodkiej wody) w charakterze miejsca zesłań. Ostatecznie w 1839 roku zlikwidowano kolonię dla zesłańców. W 1843 r. rozpoczęła się sprzedaż działek dla osadników, którzy założyli tu osadę nazwaną na cześć gubernatora T. Brisbane’a. Po trzech latach liczyła ona już 900 mieszkańców i posiadała własną gazetę „Moreton Bay Courier”[12].

W latach 40. w całej wschodniej Australii wystąpiły masowe epidemie bydła. Powstała pierwsza linia okrętowa do transportu wyrobów garbarskich do Sydney. Zaczęli przybywać kolejni emigranci z Anglii. Szczególnie istotne było przypłynięcie statku „Fortitude”, który przywiózł kilkaset osób, głównie rzemieślników. Założyli oni własne osiedle Fortitude Valley – obecnie dzielnica Haymarket w Brisbane[12]. We wrześniu 1859 r. licząca już 5 tys. mieszkańców miejscowość otrzymała prawa miejskie. Trzy miesiące później, po oddzieleniu Queensland od Nowej Południowej Walii, zostało ono stolicą nowego stanu. Pod koniec XIX w. Brisbane liczyło ponad 100 tys. mieszkańców, po zakończeniu I wojny światowej – już przeszło 200 tys.

Brisbane odgrywało ważną rolę w czasie II wojny światowej, kiedy podczas walk z Japonią na południowo-zachodnim Pacyfiku było siedzibą sztabu generalnego generała D. MacArthura. Nastąpił wówczas znaczny rozwój portu i strefy przemysłowej, pracującej na rzecz armii. W 1960 r. Brisbane obejmowało teren 971 km² i liczyło 543 tys. mieszkańców[12].

W 1974 oraz 2011 miasto zostało zalane przez powódź[13].

Brisbane z lotu ptaka, widoczna meandrująca rzeka Brisbane Brisbane widziane „z lotu ptaka” Brisbane nocą Ratusz Diabelski młyn Wheel of Brisbane oraz Queensland Performing Arts Centre

Transport | edytuj kod

Transport lotniczy | edytuj kod

Miasto jest obsługiwane przez międzynarodowy port lotniczy Brisbane, który w 2017 roku obsłużył 23 mln pasażerów[14]. Innymi portami lotniczymi są: położony 90 km na południe od centrum miasta port lotniczy Gold Coast, który w 2017 roku obsłużył 6,5 mln pasażerów[14] oraz położony 90 km na północ od centrum miasta regionalny port lotniczy Sunshine Coast, który w 2017 roku obsłużył 1,1 mln pasażerów[14].

Transport morski | edytuj kod

Szybki prom CityCat

Port Brisbane (Port of Brisbane) to port morski w mieście[15].

Brisbane ma rozbudowany system lokalnego transportu morskiego, zarówno w zatoce jak i na rzece. Transdev Brisbane Ferries zarządza m.in. szybkimi promami CityCat, popularnymi środkami transportu w mieście.

Nauka | edytuj kod

Sport | edytuj kod

Najpopularniejszymi dyscyplinami sportu w Brisbane są: rugby 13-osobowe, rugby 15-osobowe, krykiet, futbol australijski i piłka nożna.

Popularne kluby sportowe:

Główne stadiony w mieście to:

W Brisbane, w kompleksie Queensland Tennis Centre rozgrywany jest turniej tenisowy Brisbane International, który co roku rozpoczyna nowy sezon tenisowy.

W Brisbane urodził się także zawodowy kolarz Robbie McEwen.

Urodzeni w Brisbane | edytuj kod

 Z tym tematem związane są kategorie: Ludzie urodzeni w Brisbane, Ludzie związani z Brisbane.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Panorama miasta

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Australian Bureau of Statistics: 3218.0 - Regional Population Growth, Australia, 2016-17. Australian Bureau of Statistics.
 2. World Today, Concepts and Regions in Geography (Brisbane topic) – CTI Reviews
 3. World Regional Geography (10th Edition, Study Guide) – CTI Reviews
 4. Local government areas of Queensland – revolvy.com
 5. The World According to GaWC 2016. Globalization and World Cities Study Group and Network, Loughborough University.
 6. Geoscience Australia: Great Circle Distance between GOLD COAST and BRISBANE.
 7. Die Klimatypen der Erde – Pädagogische Hochschule in Heidelberg
 8. Köppen-Geiger Climate Subdivisions
 9. a b Bureau of Meteorology: Climate statistics for Australian locations. Brisbane.
 10. a b Bureau of Meteorology: Climate statistics for Australian locations. Brisbane Aero.
 11. Deception Bay near Brisbane average sea temperature – seatemperature.org.
 12. a b c M.K.: Brisbane. Trzecie miasto Australii, w: „Poznaj świat” R. VIII, nr 1 (86), styczeń 1960, s. 15–16.
 13. Małgorzata Larecka „Wielkie sprzątanie antypodów”, Angora nr 14, 3-04-2011.
 14. a b c Bureau of Infrastructure, Transport and Regional Economics: Airport Traffic Data. 2017.
 15. port morski.
 16. Australian Catholic University.
 17. Brisbane College of Theology.
 18. Central Queensland University.
 19. Griffith University.
 20. Queensland University of Technology.
 21. University of Canberra.
 22. University of New South Wales.
 23. University of Southern Queensland.
 24. University of Queensland.
 25. Suncorp Stadium: The Stadium.
 26. Brisbane Cricket Ground – World of Stadiums

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Brisbane" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy