Zmień miasto: Kraków | Warszawa | Wrocław | Poznań

Wyszukiwarka naukowa » nauki biologiczne » biologia » botanika » zoologia » słownik biologiczny » słownik ekologiczny

Biotechnologia

Biotechnologia – Wikipedia, wolna encyklopedia

Biotechnologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Skocz do: nawigacja, szukaj Cząsteczka insuliny

Biotechnologia – dyscyplina nauk technicznych wykorzystująca procesy biologiczne na skalę przemysłową.
Konwencja o różnorodności biologicznej ONZ podaje jedną z najszerszych definicji:

Biotechnologia oznacza zastosowanie technologiczne, które używa systemów biologicznych, organizmów żywych lub ich składników, żeby wytwarzać lub modyfikować produkty lub procesy w określonym zastosowaniu.

Metody z zakresu biotechnologii są wykorzystywane od tysięcy lat. Przykładowo: produkcja piwa jest procesem biotechnologicznym, w którym wykorzystuje się fermentację cukrów prostych przez drożdże. W wyniku niedostatecznej ilości tlenu, utlenianie jest niezupełne i następuje fermentacja. Innym przykładem jest produkcja przetworów mlecznych.

Zdolność części bakterii do koncentrowania w swoich komórkach niektórych metali wykorzystywana jest w górnictwie (bioługowanie ang. bioleaching). Biotechnologia znajduje także zastosowanie w recyklingu i oczyszczaniu środowiska z zanieczyszczeń bioremediacja oraz produkcji broni biologicznej. Produktami biotechnologii używanymi w genetyce i medycynie są także chipy DNA i znaczniki radioaktywne używane w medycynie.

Nowoczesna biotechnologia jest często związana z użyciem genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO) takich jak pałeczka okrężnicy lub drożdże do produkcji np. insuliny lub antybiotyków. Genetycznie zmienione komórki ssacze, takie jak komórki jajnikowe chomika chińskiego (ang. CHO – Chinese Hamster Ovarian) są stosowane w produkcji lekarstw.

Biotechnologia to także transgeniczne zwierzęta i transgeniczne rośliny. Przykładem jest projektowanie roślin mogących rosnąć w specyficznych warunkach np. w obecności lub braku pewnych związków chemicznych. Z zieloną biotechnologią wiązane są nadzieje, że może ona być bardziej przyjazna środowisku niż rolnictwo wysokotowarowe – np. uprawiając zaprojektowane rośliny produkujące pestycydy, co eliminuje potrzebę ich stosowania zewnętrznego (kukurydza Bt). Kwestia, czy takie rozwiązania są przyjaźniejsze środowisku jest tematem sporu. Ponieważ zmieniony materiał genetyczny podlega takim samym prawom, jak każdy inny, to istnieje np. możliwość mutacji np. niekontrolowanego przepływu genów.

Przykładem zastosowania biotechnologii w przemyśle jest projektowanie organizmów produkujących pożądane związki chemiczne.

Spis treści

Kalendarium | edytuj kod

– produkcja insuliny i innych leków w formie ludzkiej w E. coli – żywy szczep drożdży piwnych Saccharomyces cerevisiae 1026 modyfikuje mikroflorę w przewodzie pokarmowym krów i koni

Podział | edytuj kod

Podział proponowany przez EuropaBio (stowarzyszenie 24 biotechnologicznych organizacji narodowych)[3]:

 • Biała – biotechnologia przemysłowa wykorzystująca systemy biologiczne w produkcji przemysłowej i ochronie środowiska. Opiera się ona na biokatalizie i bioprocesach.
 • Czerwona – biotechnologia wykorzystywana w ochronie zdrowia, w szczególności w zakresie produkcji nowych biofarmaceutyków, rozwoju diagnostyki genetycznej, czy terapii genowej i ksenotransplantologii.
 • Zielona – biotechnologia związana z rolnictwem obejmująca stosowanie metod inżynierii genetycznej w celu doskonalenia produkcji roślinnej czy zwierzęcej.
 • Fioletowa – związana z ustawodawstwem, które dotyczy biotechnologii (prawne i społeczne uwarunkowania).

Podziały tradycyjne:

 • biotechnologia zwierząt,
 • biotechnologia roślin,
 • biotechnologia żywności.

oraz

 • biotechnologia tradycyjna (stosuje naturalne enzymy lub organizmy niezawierające obcego materiału genetycznego),
 • biotechnologia nowoczesna (stosuje organizmy, enzymy i białka zmodyfikowane genetycznie).
Zobacz hasło biotechnologia w Wikisłowniku

Przypisy

 1. William Shurtleff, Akiko Aoyagi: History of Koji – Grains and/or Soybeans Enrobed with a Mold Culture (300 BCE to 2012). Soyinfo Center, 2012, s. 19. ISBN 978-1-928914-45-7. [dostęp 2014-04-02].
 2. praca zbiorowa: Tablice biologiczne. Warszawa: Wydawnictwo Adamantan, 2003, s. 476. ISBN 83-7350-029-4.
 3. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Biotechnologia

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Obywatele Unii Europejskiej żądają ochrony przed szkodliwymi chemikaliami 2005-10-28 23:22:59: Ponad 160 000 osób z Unii Europejskiej i innych krajów podpisało petycje WWF wzywające polityków do objęcia kontrolą produkcji i wykorzystania syntetycznych substancji chemicznych. Ze stron WWF ... >> zobacz <<

Prawie połowa lasów Tasmanii będzie rezerwatem 2005-05-15 04:18:10: Wspaniałe lasy Tasmanii z najwyższymi drzewami kwiatowymi na Ziemi mają niezwykłe walory zarówno przyrodnicze jak i ekonomiczne. Od lat toczy się o nie spór między ekologami a przemysłem drzewnym. ... >> zobacz <<

Niebezpieczna chemia 2006-01-22 04:09:50: Domowe środki owadobójcze i szampony do zwalczania wszy mogą zwiększać ryzyko nowotworów u dzieci - pisze naukowy serwis EurekAlert!. Badania francuskich naukowców wykazały, że użycie środków ... >> zobacz <<

Najczęściej szukane: Biologia w szkole » Matura 2013 » Kierunki studiów » Kierunek lekarski (medycyna) » Studenckie życie (studia) Matura z biologii 2013 » Matura z biologii 2013 » Matura z chemii 2013 » Książki do matury 2013Aktualności

"Biotechnologia"