Barry Manilow


Barry Manilow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barry Manilow, właśc. Barry Alan Pincus (ur. 17 czerwca 1943 w Nowym Jorku) – amerykański piosenkarz i autor tekstów, najbardziej znany jako wykonawca takich utworów jak I Write the Songs, Mandy, Weekend in New England i Copacabana.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Syn Harolda Pincusa i Edny Manilow; matka była Żydówką, a ojciec synem Żyda i Amerykanki irlandzkiego pochodzenia. Nazwisko matki przyjął podczas swojej bar micwy.

W 2017 roku wyznał , że jest gejem. W rozmowie z magazynem "People" oraz Entertainment Tonight po raz pierwszy poruszył temat skrywanego przez 40 lat romansu z Garrym Kiefem, z którym pobrał się w 2014 roku podczas cichej ceremonii w Palm Springs[1].

Twórczość | edytuj kod

Manilow sprzedał ponad 75 milionów płyt na całym świecie. W 1978 pięć jego albumów znalazło się równocześnie na liście bestsellerów; taki sukces osiągnęli tylko Frank Sinatra i Johnny Mathis. Jego single znalazły się na liście Billboard Hot 100, a albumy pokryły się wielokrotnie platyną, dzięki czemu został nazwany numerem jeden Radio & Records w kategorii artysta adult contemporary i zdobył American Music Award for Favorite Pop/Rock Male Artist w trzech kolejnych latach (1978, 1979, 1980). Wielu znanych muzyków uznało talent Barry'ego Manilowa, włączając Sinatrę, który w latach 70. widział w nim swego następcę. W 1988 Bob Dylan spotkał Manilowa na przyjęciu, uściskał go i powiedział: "Nie przestawaj robić tego, co robisz. Inspirujesz nas". Arsenio Hall przedstawił Barry'ego Manilowa jako swojego ulubionego gościa w The Arsenio Hall Show i poprosił publiczność o szacunek dla jego pracy.

Barry Manilow zajmował się produkcją i opracowaniem muzycznym dla innych artystów, takich jak Bette Midler, Dionne Warwick, Ałła Pugaczowa i Rosemary Clooney. Pisał również piosenki do musicali i filmów.

Od lutego 2005 występuje w hotelu-kasynie Paris Las Vegas w Las Vegas.

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ogłosił, że jest gejem. Nie zrobił tego wcześniej, bo nie chciał "rozczarować fanek", „TVN24.pl” [dostęp 2017-04-05] .
  2. Sound City (2013) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2017-02-04].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Barry Manilow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy