Adam Góral


Adam Góral w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 15 lut 2019. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adam Góral (ur. 27 października 1955 w Rzeszowie[1]) – polski przedsiębiorca i ekonomista, doktor nauk ekonomicznych. Jest prezesem zarządu Asseco Poland S.A.[2].

Życiorys | edytuj kod

Ukończył Akademię Ekonomiczną w Krakowie na kierunku cybernetyka ekonomiczna i informatyka. Były pracownik naukowy filii UMCS w Rzeszowie (obecnie Uniwersytet Rzeszowski).

Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, w roku 1988 razem z bratem założył spółkę „Jazcoop”, specjalizującą się w produkcji keczupu. To właśnie powstałe w niej biuro komputerowe zaowocowało w 1991 roku otwarciem lokalnego oddziału warszawskiego „Comp Ltd.”, które następnie przekształciło się w 1995 roku w „COMP Rzeszów S.A.”. Spółka w 2004 roku zmieniła nazwę na Asseco Poland SA po przejęciu słowackiej firmy wysokich technologii „Asset Soft AS”, a następnie połączyła się w 2007 roku z „Softbankiem SA”. W wyniku realizacji umowy zawartej z „Prokom Investments S.A.” 1 kwietnia 2008 nastąpiło prawne połączenie przez przejęcie „Asseco Poland S.A.” z firmą Ryszarda KrauzegoProkom Software S.A.".

Jest współzałożycielem Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie oraz Podkarpackiego Klubu Biznesu, którego jest prezesem. Konsul Honorowy Republiki Słowackiej. Ponadto zasiada w radach nadzorczych kilku spółek m.in. Vistuli, Asseco Business Solutions, Asseco Systems, Międzynarodowej Szkoły Bankowości i Finansów w Sandomierzu, gdzie pełni stanowiska przewodniczącego, wiceprzewodniczącego lub członka.

Wyróżnienia i nagrody | edytuj kod

Nagroda im. Andrzeja Wierzbickiego - przyznawana przez Konfederację Lewiatan - 2008 [3]. Honorowy Obywatel Miasta Rzeszowa - 3 października 2012[2]. Medal 70-lecia Polskiej Informatyki - przyznana przez Kapitułę Polskiego Towarzystwa Informatycznego w 2018.


Przypisy | edytuj kod

  1. serwis informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa (dostęp: 12 marca 2017).
  2. a b Adam Góral honorowym obywatelem Rzeszowa (pol.). asseco.com. [dostęp 31 października 2012].
  3. IdeoI. Sp. IdeoI., Przyznano Nagrody Lewiatana 2008 | Aktualności o polskiej nauce, badaniach, wydarzeniach, polskich uczelniach i instytutach badawczych, naukawpolsce.pap.pl [dostęp 2017-07-25] .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Adam Góral" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy