Acta Palaeontologica Polonica


Acta Palaeontologica Polonica w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Acta Palaeontologica Polonicarecenzowane czasopismo naukowe o tematyce paleontologicznej, wydawane przez Instytut Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego PAN. Jest wpisane na listę filadelfijską, ukazuje się się co kwartał od 1956 roku.

Większość artykułów publikowanych jest w języku angielskim, choć niektóre starsze prace ukazywały się po polsku i francusku. Wszystkie artykuły dostępne są w formacie PDF, wiele ma również polskojęzyczne streszczenia. Prace opublikowane od 2008 roku mają przyporządkowany własny identyfikator cyfrowy DOI i są dostępne na stronie wydawcy oraz w BioOne[1][2]. „Acta Palaeontologica Polonica” stosują się do zaleceń Budapest Open Access Initiative, a wszystkie wydane w nich artykuły są otwarcie dostępne i udostępniane na licencji CC-BY-2.0[3].

„Acta Palaeontologica Polonica” zostały założone w 1956 roku po podziale czasopisma „Acta Geologica Polonica” na dwie odrębne publikacje, gdy do redakcji tego periodyku zaczęło napływać coraz więcej prac dotyczących paleontologii. „Acta Geologica Polonica” pozostały czasopismem geologicznym, natomiast nowo założone „Acta Palaeontologica Polonica” publikowały prace paleontologiczne[4].

Impact factor „Acta Palaeontologica Polonica” w 2012 roku wynosił 1,577, co sytuowało je na 18. miejscu spośród 50 notowanych czasopism paleontologicznych[2].

Przypisy

  1. Online access – Acta Palaeontologica Polonica (ang.). Acta Palaeontologica Polonica. [dostęp 22 czerwca 2013].
  2. a b Acta Palaeontologica Polonica (ang.). BioOne Online Journals. [dostęp 22 czerwca 2013].
  3. Acta Palaeontologica Polonica (ang.). Instytut Paleobiologii PAN. [dostęp 22 czerwca 2013].
  4. Od redakcji. „Acta Palaeontologica Polonica”. 1 (1), s. 1–2, 1956. 
Na podstawie artykułu: "Acta Palaeontologica Polonica" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy