200 po wstriecznoj


200 po wstriecznoj w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

200 po wstriecznoj[1] (ros. 200 по встречной) – debiutancki album rosyjskiego duetu t.A.T.u., wydany po raz pierwszy w Rosji w 2001 roku. Przez kolejne miesiące album pojawiał się w kolejnych krajach na zachód od Moskwy, aż w czerwcu 2002 dotarł do Polski. Promocji albumu służył przede wszystkim lesbijski wizerunek członkiń zespołu, Julii Wołkowej i Leny Katiny.

Wydawnictwo sprzedało się dobrze w wielu krajach europejskich - doszło do pierwszych miejsc list przebojów m.in. w Rosji, Czechach, Bułgarii czy w Polsce, gdzie płyta osiągnęła status platynowej (sprzedano ok. 200 tys. egz.), a Tatu stało się jednym z niewielu rosyjskojęzycznych zespołów, którym udało się zaistnieć na scenie światowej. W Europie rozeszło się ponad 1 mln egzemplarzy, za co zespół otrzymał w 2002 roku nagrodę IFPI Platinum Europe Awards [2] (takie samo wyróżnienie dostała później angielska wersja albumu). W sumie na świecie sprzedano ponad 2 miliony kopii 200 po wstriecznoj.

W lutym 2002 roku na rynek wypuszczono reedycję płyty, na której znajdowało się kilka nowych remiksów i utworów.

Spis treści

Lista utworów | edytuj kod

Wersja oryginalna (2001) | edytuj kod

Reedycja (2002) | edytuj kod

W trakcie nagrywania krążka powstały również takie utwory, jak Ja budu oraz Jugosławija. Nie zostały one jednak dołączone do projektu 200 po wstriecznoj.

Notowania | edytuj kod

Angielska wersja | edytuj kod

Po dużym sukcesie w Europie, zespół postanowił wydać anglojęzyczną wersję płyty, aby zdobyć większe szanse na rynku amerykańskim i brytyjskim. 10 grudnia 2002 roku ukazał się album 200 km/h in the Wrong Lane, na który złożyły się anglojęzyczne przeróbki niektórych piosenek oraz oryginalne wersje innych.

Przypisy | edytuj kod

  1. Polska transkrypcja oryginalnego tytułu. W 2002 r. wytwórnia Universal Music wydała album na terenie Polski pod nazwą 200 Po Vstriechnoy, błędną z punktu widzenia zarówno polskich, jak i angielskich reguł transkrypcji.
  2. IFPI Platinium 2002
  3. Sprzedaż płyt t.A.T.u. w Japonii
  4. Platynowe płyty w Polsce
  5. Tatu.ru All together, the album sold more than two million legal copies in Russia (and approximately four million pirate copies) in 2001.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "200 po wstriecznoj" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy