Zmień miasto: Kraków | Warszawa | Wrocław | Poznań

Wyszukiwarka naukowa » nauki biologiczne » biologia » botanika » zoologia » słownik biologiczny » słownik ekologiczny

Żywność

Żywność – Wikipedia, wolna encyklopedia

Żywność

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Skocz do: nawigacja, szukaj

Żywność (pożywienie) – w znaczeniu potocznym wszelkie pojedyncze środki spożywcze (tj. substancje chemiczne lub ich mieszaniny, zawierające składniki odżywcze), pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego, surowe lub przetworzone, przeznaczone w stanie naturalnym lub po przerobieniu, do spożywania przez ludzi, a także zestawy tych środków spożywczych, w postaci potraw lub posiłków[1].

Termin "żywność" ma w tym znaczeniu węższy zakres niż termin "pokarm", który obejmuje zarówno żywność (pokarm człowieka), jak i paszę (pokarm zwierząt).

Spożywanie żywności ma na celu dostarczenie organizmowi człowieka niezbędnych składników odżywczych (budulcowych, energetycznych i regulujących)[2].

Środki spożywcze, po przyjęciu doustnym, ulegają strawieniu w przewodzie pokarmowym, a składniki odżywcze ulegają wchłonięciu do wnętrza organizmu (odżywianie)[1].

Spis treści

Definicja prawna | edytuj kod

W prawie Unii Europejskiej definicja żywności została podana w Rozporządzeniu Nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. w artykule 2:

„żywność” (lub „środek spożywczy”) oznacza jakiekolwiek substancje lub produkty, przetworzone, częściowo przetworzone lub nieprzetworzone, przeznaczone do spożycia przez ludzi, lub których spożycia przez ludzi można się spodziewać. „Środek spożywczy” obejmuje napoje, gumę do żucia i wszelkie substancje, łącznie z wodą, świadomie dodane do żywności podczas jej wytwarzania, przygotowania lub obróbki..

Do żywności, w tym znaczeniu, nie zalicza się m. in. pasz, produktów leczniczych, kosmetyków, tytoniu i wyrobów tytoniowych, środków odurzających.

Termin "żywność" ("środek spożywczy") ma w tym znaczeniu węższy zakres niż termin "produkt spożywczy", nie wszystko, co jest spożywane przez ludzi (np. leki, wyroby tytoniowe, środki odurzające) jest żywnością[2].

Rodzaje żywności | edytuj kod

Żywność można podzielić na:

  • żywność nieprzetworzoną – przeznaczona do bezpośredniego spożycia w postaci naturalnej, np. warzywa, owoce, zioła itp.
  • żywność przetworzoną – najczęściej konserwowana i w postaci nienaturalnej, np. konserwy, dżemy, przetwory itd.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Aleksander Szczygieł, Podstawy fizjologii żywienia, 1975, s. 23
  2. 2,0 2,1 Kompendium wiedzy o żywności, żywieniu i zdrowiu, praca zbiorowa pod red. J. Gawęckiego i T. Mossor - Pietruszewskiej, WN PWN, 2004, s. 17

Leśne akcenty w poznańskim GIS DAY 2009 2009-11-09 17:48:24: GIS DAY to dzień, w którym twórcy technologii GIS w ośrodkach naukowych na całym świecie propagują idee różnych zastosowań systemów informacji geograficznej. Ponad milion osób w czasie tego dnia ... >> zobacz <<

RDLP w Krakowie: 75 lat Lasów Państwowych na Orawie 2008-06-18 13:52:18: 19 czerwca małopolscy leśnicy będą świętować piękny jubileusz. W tym roku mija 75 lat od chwili powstania Nadleśnictwa Zubrzyca Górna, które rozpoczęło okres zarządzania lasami orawskimi przez Lasy ... >> zobacz <<

Społeczeństwo obywatelskie wobec Konferencji Klimatycznej ONZ 2008-12-06 21:23:00: Na całym świecie 6 grudnia jest dniem akcji na rzecz klimatu. Ponieważ w tym roku właśnie w Poznaniu toczą się międzynarodowe negocjacje klimatyczne, wydarzenia w tym mieście są szczególnie istotne. ... >> zobacz <<

Najczęściej szukane: Biologia w szkole » Matura 2013 » Kierunki studiów » Kierunek lekarski (medycyna) » Studenckie życie (studia) Matura z biologii 2013 » Matura z biologii 2013 » Matura z chemii 2013 » Książki do matury 2013Aktualności

"Żywność"