Zmień miasto: Kraków | Warszawa | Wrocław | Poznań

Wyszukiwarka naukowa » nauki biologiczne » biologia » botanika » zoologia » słownik biologiczny » słownik ekologiczny

Żywica

Żywica – Wikipedia, wolna encyklopedia

Żywica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Skocz do: nawigacja, szukaj Ten artykuł dotyczy substancji. Zobacz też: Żywica (potok). Owad w kropli żywicy Żywica świerka W Wikimedia Commons znajdują się multimedia związane z tematem:
Żywica

Żywicasubstancja wytwarzana w niektórych roślinach, najczęściej w drzewach, szczególnie iglastych. Znajduje się w specjalnych przestrzeniach międzykomórkowych, lub przewodach żywicznych, i wytwarzana jest przez otaczające je komórki wydzielnicze (żywicorodne). U sosny przewody żywiczne są liczne, długie, biegną wzdłuż pnia i konarów, ponadto połączone są przewodami poprzecznymi, wskutek czego z miejsca uszkodzonego wypływają duże ilości żywicy przez długi czas. Żywica służy do zabezpieczania miejsc będących ranami drzewa. Barwa żywicy zależna jest od gatunku drzewa, z którego została pozyskana (od białej, przezroczystej do szarej)[1].

Spis treści

Skład żywic | edytuj kod

Żywice są nierozpuszczalnymi w wodzie, bezpostaciowymi lub częściowo krystalicznymi mieszaninami nielotnych związków organicznych, głównie terpenoidów (kwasy żywiczne i ich pochodne) oraz związków fenolowych (kwasów fenolowych, fenoli)[2].

Rodzaje żywic | edytuj kod

Niektóre rodzaje żywic:

Krople żywicy na szyszce jodły koreańskiej

Zastosowanie | edytuj kod

Żywicę pozyskuje się z żywych drzew przez tzw. żywicowanie lub ze ściętych drzew, konarów i igliwia. Otrzymana tym drugim sposobem jest jednak gorszej jakości[5].

Żywice w zależności od rodzaju znajdują bardzo różnorodne zastosowanie. Niektóre wykorzystywane są w farmakologii jako lekarstwa lub składniki do produkcji lekarstw[3], z niektórych produkuje się naturalną kalafonię, szelak i terpentynę (stosowane m.in. do wyrobu farb i lakierów)[2]. W Chinach już 3 tysiące lat temu z żywic wytwarzano lak[2]. Poza tym żywice to surowiec do produkcji izolacji podwodnych przewodów elektrycznych, narkotyków, kosmetyków, tworzyw sztucznych i wielu innych produktów.

Na Syberii żywicę tamtejszych gatunków modrzewia (syberyjskiego i dahurskiego) pozyskuje się w celu żucia (сера байкальская, жевательная смолка) i wg producentów ma ona własności oczyszczające i dezynfekujące jamę ustną[6][7][8]

Kopalna żywica – bursztyn – ma szerokie zastosowanie w jubilerstwie[2].

Przypisy

  1. Edmund Malinowski: Anatomia roślin. Warszawa: PWN, 1966.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski (red.): Słownik botaniczny. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003, s. 1057. ISBN 83-214-1305-6.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Janusz Supniewski: Farmakologia. Warszawa: PZWL, 1966.
  4. Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.
  5. Resin. W: Non-wood forest products from conifers. Food and Agriculture Organization of the United Nations, 1998, seria: Non-Wood Forest Products – 12. ISBN 92-5-104212-8.
  6. [1]
  7. [2]
  8. [3]

Zobacz też | edytuj kod

Tilapia nilowa zwalcza malarię 2007-08-18 06:33:34: Żywiąca się larwami komarów ryba tilapia nilowa potrafi zmniejszyć liczbę roznoszących malarię owadów - donosi portal onet.pl za pismem BMC Public Health. Tilapie potrafią obniżyć poziom różnych ... >> zobacz <<

W SGGW powstał kompleks szklarni najnowocześniejszych w Europie 2004-11-29 18:58:09: Kompleks nowoczesnych szklarni, służących do celów naukowych i dydaktycznych, otwarto na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na warszawskim Ursynowie. Doświadczalny Ośrodek ... >> zobacz <<

Rowerem taniej 2006-10-26 22:36:53: Jak szacują specjaliści, stworzenie spójnej i efektywnej sieci dróg rowerowych dla dużego miasta kosztuje mniej więcej tyle, ile zakup dwóch tramwajów - czytamy na stronie internetowej Związku ... >> zobacz <<

Najczęściej szukane: Biologia w szkole » Matura 2013 » Kierunki studiów » Kierunek lekarski (medycyna) » Studenckie życie (studia) Matura z biologii 2013 » Matura z biologii 2013 » Matura z chemii 2013 » Książki do matury 2013Aktualności

"Żywica"